Kiedy udać się do chirurga onkologa?

Kiedy udać się do chirurga onkologa?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0
Autor: Witkowski

Praca lekarza onkologa jest potrzebna wszystkim ludziom, na całym świecie. W każdej rodzinie bowiem zdarza się choroba nowotworowa. Choruje na nią mama, tata czy wujek. Odmiany mogą być przeróżne, praktycznie każda część ciała może mieć komórki nowotworowe, które nieleczone rozrastają się do ogromnych rozmiarów. I tu przychodzi z pomocą onkologia, która jest trudną profesją, w to chyba nikt już nie wątpi!

Co to jest chirurgia onkologiczna?

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach w największym stopniu ekstremalna. W wielu przypadkach wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasem wystarczy tylko drobna interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się także zabiegi łagodzące, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się oszczędzić pacjenta. Zabieg ma na celu udoskonalić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny dostarcza lekarzom coraz to nowe narzędzia do walki o ludzkie życie albo zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to przede wszystkim ważne przy bardzo trudnych oraz skomplikowanych operacjach, powiązanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznawaniu i użyciu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz doskonalszych protez kostnych bądź naczyniowych. Protez gdzie koryguje się ubytki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Zakres leczenia –  chirurgia onkologiczna

Dawniej pośród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, ponieważ cięcie guza stopniowo powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była jeszcze w tej kwestii adekwatnie rozwinięta, stąd pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to kluczowa różnica rzutująca na rezultaty operacji chirurgicznych.

Niezwykle ważne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie oraz podjęcie leczenia w odpowiednim momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny bagatelizować ani przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące odpowiedniej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych i bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog musi wdrożyć immunoterapię czy też chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zarażone miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza i niezbędne jest zastosowanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Jakie kompetencje powinien posiadać dobry chirurg onkolog?

Należy liczyć się z tym, że chirurg onkolog jest wielokrotnie przeciążony psychicznie oraz fizycznie. Jego zawód wymaga ciągłych decyzji, a nierzadko presji. Chodzi przecież o życie człowieka! Musi wyróżniać się ogromną odpornością psychiczną, aby móc pracować w stresie oraz rozmawiać o chorobie nowotworowej z pacjentem, często trudnej i bolesnej. Nierzadko stoi przed trudnym zabiegiem, którego wynik rzutuje na dalsze życie pacjenta.

Tagi
Dodane przez Witkowski
Jak złagodzić bardzo silny ból zęba?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Z czego składa się wszywka alkoholowa?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Wakacje nad morzem. Na co wpływa wdychanie jodu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy udać się do chirurga onkologa?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz