Jakie są zasady udzielania kredytów hipotecznych?

Jakie są zasady udzielania kredytów hipotecznych?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Biznes i finanse
Liczba głosów: 0

Jeżeli nie mamy potrzebnej kwoty na zakup nieruchomości, jedynym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Daje nam to możliwość szybkiego kupienia mieszkania bądź wybudowania domu. Mimo że jest to często jedyna opcja na posiadanie własnego mieszkania, to trzeba również liczyć się z kosztami, jakie poniesiemy. Oprócz zapłaty za możliwość pożyczenia pieniędzy zapłacimy również odsetki!

Co nazywamy wkładem własnym?

Wkład własny jest nagromadzonymi indywidualnie pieniędzmi przez potencjalnego dłużnika, które trzeba wpłacić, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków ustaliło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Całkowita kwota, która jest wkładem własnym, jest przelewana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel sprzedawanego mieszkania lub domu.

Czy wkładem własnym może być nieruchomość?

Kluczowe jest to, że wkładem własnym mogą być inne rzeczy, niż zebrane na koncie bankowym pieniądze. Jeśli planowana jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może okazać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Wybornym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.

Ile lat można spłacać kredyt hipoteczny?

To pytanie jest skomplikowane, ponieważ banki zwracają uwagę na wiek kredytobiorcy i czas, w którym planuje przejść na emeryturę. Zasadniczo długość kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłaty. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego może być udzielony kredyt. Z tego powodu powinno się sprawdzić przed złożeniem wniosku kredytowego.

Czy hipotekę można spłacić wcześniej?

Czy warto spłacić zobowiązanie kredytu wcześniej? Czy to się opłaca? Do pewnego stopnia tak, jednak w większości przypadków będzie trzeba zapłacić prowizję za możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jeżeli tylko taka opcja wchodzi w rachubę, to można co miesiąc nadpłacać raty, które z czasem będą się zmniejszały, a co za tym idzie, długość kredytu się zmniejszy. W takim przypadku dobrze jest się wybrać do doradcy, który podpowie, co robić!

Tagi
Dodane przez Lucjusz Jabłoński
Jakie są zasady udzielania kredytów hipotecznych?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz