Jak uprawiać róże w doniczkach? Jakie róże dobrze rosną w doniczkach?

Jak uprawiać róże w doniczkach? Jakie róże dobrze rosną w doniczkach?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Róże są podstawą wielu wiejskich ogrodów, a ich eleganckie i pachnące kwiaty są bezsprzecznym symbolem lata. Kwiaty te cieszą nasze oko, aż do jesieni. Do wyboru są setki odmian, więc to nic dziwnego, że róże są ulubionym kwiatem wielu miłośników ogrodnictwa. Dowiedz się, jak uprawiać róże w doniczkach, aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami, nawet jeśli nie masz zbyt wielkiego obejścia.

Uprawa róży w donicach

Jakie róże można uprawiać w doniczkach?

Istnieje kilka odmian róż, które z powodzeniem rosną w donicach, ale są też takie, które nie są tak uniwersalne. Róże rozłożyste to rośliny o silnym wzroście, które potrzebują dużo miejsca, aby się rozprzestrzenić, natomiast wysokie pnącza mogą być trudne do utrzymania w donicy. Róże tarasowe i miniaturowe są idealne do uprawy w doniczkach, ponieważ mają małe kwiaty i krótszy wzrost.

Odmiany róż, które dobrze rosną w donicach:

 1. Carefree Days: Zachwycająca odmiana tarasowa, która posiada Award of Garden Merit (AGM) od RHS. Jej falbaniaste, rustykalnie różowe, podwójne kwiaty dodadzą uroku Twojej przestrzeni. 
 2. Suffolk: Efektowna odmiana okrywowa, która będzie bardzo interesująca przez wiele miesięcy. Wszystko to dzięki powtarzającym się szkarłatnym kwiatom, po których rozwiną się pomarańczowo-czerwone owoce róży. 
 3. Desdemona: Elegancka, krzaczasta angielska róża krzewiasta Davida Austina. Ma brzoskwiniowe pąki i białe, kielichowate kwiaty. Nazwana na cześć tragicznej bohaterki szekspirowskiego "Otella". Odmiana ta ma również przepiękny, uroczy zapach.
 4. Stars and Stripes: Ta przyciągająca wzrok miniaturowa róża krzewiasta może pochwalić się małymi, regularnymi kwiatami w czerwone i białe paski.
 5. Lemon Couture: Dzięki obfitym, żółtym, podwójnym kwiatom i delikatnemu zapachowi ta odmiana tarasowa oferuje cudowny powiew lata. 

Jakie donice są najlepsze do uprawy róż?

Głębokość jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiednich doniczek do uprawy róż. Wybierz donice o wymiarach co najmniej 45x45 cm, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na korzenie dla większości odmian.  Należy wybrać także dobrej jakości, trwałe donice, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby róże wymagały przesadzania przez najbliższe cztery lata. Aby uniknąć zalania róży wodą, należy zawsze wybierać donice z otworami drenażowymi w podstawie. Nóżki do sadzonek pomogą podnieść donice z ziemi, umożliwiając odpływ nadmiaru wody.   

Duża doniczka do uprawy róż

Kiedy najlepiej sadzić róże w doniczkach?

Róże w doniczkach można sadzić o każdej porze roku, ale najlepiej unikać pory mrozów i upałów.  Róże z gołym korzeniem najlepiej sadzić między listopadem a kwietniem, kiedy są w stanie spoczynku.

Jakiego kompostu należy używać do uprawy róż w doniczkach?

Kompost na bazie gliny, taki jak John Innes nr 2 lub 3, jest idealny dla róż uprawianych w doniczkach, ponieważ dobrze zatrzymuje składniki odżywcze. Aby zwiększyć zasobność gleby, należy dodać do 20% kompostu uniwersalnego lub dobrze zmurszałego kompostu dojrzałego. Co dwa lata należy ponownie nawieźć donicę, usuwając kilka centymetrów kompostu i zastępując go świeżą warstwą. Można również stosować nawożenie co roku jesienią, stosując bogatą w składniki odżywcze ściółkę z dobrze zmurszałych liści lub obornika.

Jak posadzić różę w doniczce?

Pojemniki z roślinami mogą być ciężkie, więc ustaw swoją doniczkę przed wypełnieniem jej kompostem. David Austin Roses zaleca umieszczenie bloków styropianowych w podstawie doniczki, aby poprawić przepuszczalność ziemi w doniczce.

Jak uprawiać róże w donicach

 

 1. Wypełnij donicę do połowy mieszanką kompostu na bazie gliny, takiego jak John Innes nr 2 lub 3, i dodaj 20% kompostu uniwersalnego lub dobrze zmurszałego kompostu dojrzałego.
 2. Podczas napełniania lekko dociskaj kompost ręką, aby zapobiec powstawaniu kieszeni powietrznych.
 3. Umieść różę w doniczce, upewniając się, że wiązka (podstawa rośliny różanej nad korzeniami, gdzie zaczynają się gałęzie) znajduje się dwa cale poniżej krawędzi doniczki.
 4. W rękawicach ogrodniczych należy delikatnie wyjąć różę z doniczki, uważając, aby nie naruszyć struktury korzeni.
 5. Umieść różę na środku doniczki.
 6. Dodaj do rośliny kompost, lekko dociskając go. 
 7. Należy dokładnie podlać różę, dbając o to, aby gleba była wilgotna, ale nie przesycona.

Jak nawozić róże w doniczkach>

Róże szybko zużywają składniki odżywcze, dlatego aby pobudzić rośliny do działania, należy dodać do kompostu na etapie sadzenia dawkę zbilansowanego nawozu dla róż. Każdej wiosny należy posypać powierzchnię kompostu nieco większą ilością nawozu i powtarzać tę czynność co kilka tygodni przez całe lato. Jesienią i zimą należy zaprzestać nawożenia róż, aby zapobiec uszkodzeniom nowych przyrostów spowodowanym przez zimną pogodę.

Ściółkowanie róż w doniczkach - Jak poprawnie ściółkować róże?

Aby usprawnić wzrost, należy podsypać różę 2 cm warstwą dobrze zmurszałego obornika. Ściółkowanie róży doniczkowej pomoże jej zatrzymać wilgoć, wzbogaci ją w składniki odżywcze i ochroni przed mrozem w zimie.

Jak podlewać róże zasadzone w doniczkach?

Jak wszystkie rośliny, róże uprawiane w doniczkach wymagają częstszego podlewania niż w przypadku sadzenia ich w gruncie. Oznacza to, że latem trzeba będzie podlewać je co najmniej codziennie, a podczas fali upałów nawet częściej. Należy pamiętać o utrzymaniu wilgotności kompostu, ale jednocześnie unikać przelania rośliny. Podniesienie donic za pomocą nóżek pomoże łatwiej odprowadzić nadmiar wody.

Podlewanie róż

Jakie jest najlepsze miejsce do uprawy róż w doniczkach?

Aby roślina dobrze się rozwijała, należy umieścić różę w doniczce w miejscu, w którym będzie ona nasłoneczniona przez co najmniej połowę dnia. Podlewaj ją często, aby zapobiec wysychaniu gleby. 

 
Przycinanie róż

Usuwanie głogu z róż w doniczkach

Usuwanie głogu z róż doniczkowych zachęca do ponownego kwitnienia i może być wykonywane przez cały sezon wegetacyjny. Zawsze należy używać do tego rodzaju prac czystego, ostrego sekatora.

Przycinanie róż w doniczkach

Późna zima to zazwyczaj najlepszy czas na przycinanie róż, ale trzeba zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi przycinania dołączonymi do danej odmiany róży. Należy przycinać około 5 mm powyżej pączka skierowanego na zewnątrz, w kierunku do dołu.

Zimowanie róż w doniczkach 

Pod koniec zimy róże w doniczkach należy przyciąć i nadać im nowy kształt. Należy usunąć wszystkie martwe lub uszkodzone pędy i liście.

Najczęstsze problemy z uprawą róż w doniczkach:

 • Mszyce: Róże doniczkowe są bardziej narażone na ataki mszyc, dlatego delikatnie usuwaj te szkodniki palcami lub spryskaj je mieszanką wody z mydłem.

 • Suszenie: Jak wszystkie rośliny doniczkowe, róże w doniczkach wymagają częstego podlewania. Należy uważać na więdnące liście i podlewać je codziennie podczas ciepłej pogody. W czasie szczególnie gorących okresów konieczne może być podlewanie dwa razy dziennie.

 • Wyczerpanie składników odżywczych: Gleba używana w doniczkach może zostać wypłukana, jeśli będzie pozostawiona na zbyt długo. Każdej wiosny należy uzupełnić wierzchnią warstwę kompostu, a co dwa do czterech lat przesadzać rośliny do całkowicie świeżego kompostu.

Czy wiesz, że... Najdroższa róża świata

David Austin's Juliet (Ausjameson) to róża cięta i ciesząca się złą sławą najdroższej róży świata. Ta wspaniała hybryda kosztowała 2,3 miliona funtów, a jej stworzenie zajęło ponad piętnaście lat pracy. Po raz pierwszy zaprezentowano ją publicznie na wystawie Chelsea Flower Show w 2006 roku, zdobywając uznanie za jej staroświecki kształt róży, charakterystyczny brzoskwiniowy kolor i soczysty zapach.

Nicola Clements pracuje w Haddonstone, firmie dostarczającej wysokiej jakości ozdoby z kamienia odlewanego ręcznie w Anglii. Więcej informacji można znaleźć na stronie haddonstone.com.

Tagi
Dodane przez Marzena Wysocka
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz