Czy survival w Polsce jest dozwolony w każdym lesie?

Czy survival w Polsce jest dozwolony w każdym lesie?

Komentarze: 1
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Dla wszystkich, którym niestraszna adrenalina, ekstremalne okoliczności i niekonwencjonalne formy spędzania wolnego czasu, survival to strzał w dziesiątkę. Jet to świetny sposób na hartowanie charakteru i zdobycie wielu praktycznych umiejętności, które mogą przydać się w niejednej sytuacji. O ile dla harcerza wyzwaniem było rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa lub zapałki, prawdziwy survivalowiec będzie wolał skorzystać ze szkła powiększającego albo wykorzysta do tego zadania łuk ogniowy. Pokonywanie wszelakich trudności i ograniczeń to wszakże wielka satysfakcja.

Czy szkoła przetrwania i survival to jest to samo? 

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma aktywności, która polega między innymi na funkcjonowaniu w środowisku naturalnym bez dostępu do  wygód w postaci bieżącej wody oraz prądu. Bardzo często osoby mocno zainteresowane survivalem rezygnują także z zadaszonego noclegu na korzyść namiotów albo stworzonych własnoręcznie szałasów.

Prawo w Polsce związane z uprawianiem survivalu

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na obszarach leśnych do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego terenu było źle widziane, a wręcz traktowane jako nielegalne. Jednak ostatecznie środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wyznaczone są lokalizacje, gdzie legalnie można uprawiać survival.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój na survival 

Osoby zainteresowane spędzaniem czasu w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To właśnie w tych okolicach znajduje się teren przeznaczony do uprawiania survivalu i bushcraftu.  Jest to interesująca okolica dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko a uprawianie szkoły przetrwania 

Jeśli bardziej interesują Cię  tereny nizinne, świetnym przykładem właściwego wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobra infrastruktura i miejsca parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Stegna i okolice dla fanów morskich klimatów

Niezwykle interesującą lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Tam też znajdziemy atrakcyjne miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej punktów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niesłychanie modny kierunek na uprawianie survivalu i bushcraftu.

Kiedy i jak swój pobyt nocą w lesie trzeba zgłosić do nadleśnictwa? 

Miłośnicy survivalu musieli chwilę poczekać na unormowanie polskiego prawa dotyczącego biwakowania w lesie poza wyznaczonymi miejscami dla turystów. Rozwiązanie i wypracowany kompromis z pewnością zadowolił zwolenników tej nowej formy spędzania czasu. Wybrany obszar, na którym zapragną zająć się survivalem, będzie do ich dyspozycji. Będą jedynie zobowiązani do poinformowania o tym nadleśnictwo np. w formie elektronicznej, wysyłając maila. Dyrektor generalny Lasów Państwowych zapowiedział, że będzie szukał jak najlepszych rozwiązań, żeby wszyscy mogli w sposób bezpieczny korzystać z lasu.

Tagi
Dodane przez Paula Kaźmierczak
Czy survival w Polsce jest dozwolony w każdym lesie?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Komentarze artykułu
Piotr Kaczmarczyk

Wierzę, że nie każdy jest w stanie się zdecydować na taką formę spędzania wolnego czasu, ale naprawdę bardzo polecam!

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz